Mówcy

Założyciel oraz Prezes Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową, Inicjatorem Kongresów Obywatelskich, a także Przewodniczący Rady Programowej Kongresu Obywatelskiego. Promotor publicznej refleksji i debaty nad tożsamością i wspólnotowością Polaków. Współtwórca polskiej myśli transformacyjnej dotyczącej gospodarki. Autor wielu opracowań na temat kulturowych przesłanek i uwarunkowań rozwoju. Wydawca serii wydawniczej „Wolność i Solidarność” (od 2015 r.). Od 1980 r. zaangażowany w gdańskiej „Solidarności”, w stanie wojennym współpracował z podziemiem. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego.

Polski polityk, poseł na Sejm I, II, IV, VI i VII kadencji, wiceprezes Rady Ministrów i Minister Gospodarki

Polski polityk, profesor nauk technicznych, poseł na Sejm III kadencji oraz premier rządu RP w latach 1997–2001, od 2004 poseł do Parlamentu Europejskiego VI, VII i VIII kadencji, w latach 2009–2012 jego przewodniczący, Kawaler Orderu Orła Białego.

Urodzony 20 czerwca 1968 r. we Wrocławiu. Polski menedżer i bankowiec, były prezes zarządu Banku Zachodniego WBK. 29 września 2016 r. powołany na stanowisko Wiceprezesa Rady Ministrów oraz Ministra Rozwoju i Finansów. Wcześniej od 16 listopada 2015 r. sprawował urząd Wiceprezesa Rady Ministrów oraz Ministra Rozwoju. Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego, Business Administration Central Connecticut State University oraz Politechniki Wrocławskiej, studiów MBA na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu, Uniwersytetu w Hamburgu oraz Uniwersytetu w Bazylei. Karierę zawodową rozpoczął w 1992 roku w spółce Cogito. W latach 1993 - 1996 pracował we wrocławskiej firmie Enter Marketing-Publishing, W 1995 r. odbył staż w Deutsche Bundesbank, a w latach 1996 - 1997 pracował na Uniwersytecie we Frankfurcie nad Menem. W 1998 r. został Zastępcą Dyrektora Departamentu Negocjacji Akcesyjnych w Komitecie Integracji Europejskiej i był członkiem grupy negocjującej przystąpienie Polski do Unii Europejskiej (Bankowość i Finanse). Następnie związał się z Grupą Banku Zachodniego WBK (wcześniej z Bankiem Zachodnim). Od maja 2007 r. był prezesem zarządu tej instytucji. Jest współautorem podręcznika z zakresu prawa unijnego i ekonomiki integracji gospodarczej. W latach 1998–2001 był członkiem rad nadzorczych Agencji Rozwoju Przemysłu i Zakładu Energetycznego Wałbrzych. Zasiadał też w sejmiku dolnośląskim I kadencji. Od 2008 r. do objęcia stanowiska wicepremiera i Ministra Rozwoju był konsulem honorowym Republiki Irlandii w Polsce. W 2013 r. został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności. Natomiast w 2015 r., Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Polski socjolog, profesor, wykładowca akademicki w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk, na Uniwersytecie w Białymstoku oraz w Instytucie Socjologii i Instytut Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2005–2011 przewodniczący Polskiego Towarzystwa Socjologicznego. Przewodniczący Rady Programowej Prawa i Sprawiedliwości.
Przewodnicząca Rady Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, minister edukacji narodowej w rządzie Donalda Tuska, posłanka na Sejm RP, była minister pracy i polityki społecznej w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. Działaczka opozycji antykomunistycznej, członkini Niezależnego Zrzeszenia Studentów, reporterka prasy podziemnej, a po demokratyzacji kraju dziennikarka opiniotwórczych magazynów, jak „Tygodnik Solidarność”, miesięcznik „Konfrontacje”, tygodniki „Wprost” i „Nowe Państwo”. Była korespondentką zagraniczną, m.in. w Bośni i Czeczenii. Zajmowała się również dziennikarstwem śledczym, Była pierwszym zastępcą redaktor naczelnej najbardziej poczytnego w Polsce tygodnika dla kobiet "Przyjaciółka". Pełniła funkcję pełnomocnika prezydenta Warszawy ds. kobiet i rodziny oraz w randze podsekretarza stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej przejęła kompetencje Pełnomocnika Rządu ds. Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn. Dwukrotnie zdobyła mandat parlamentarny. W 2011 podjęła współpracę z współrządzącą w kraju Platformą Obywatelską. Jest przedstawicielem polskiego parlamentu w Zgromadzeniu Parlamentarnym OBWE oraz szefową polsko-afgańskiej grupy parlamentarnej. Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Mężatka, ma troje dzieci: Marysię, Kasię i Józia.  

Współzałożyciel i Redaktor Naczelny Akademii Triathlonu (www.akademiatriathlonu.pl). Prezes spółki Wydawnictwa Sportowe i Naukowe - właściciela Akademii Triathlonu i portalu biegowego www.biegimasowe.pl.

Dziennikarz Radiowy i Telewizyjny. Pracuje w TVP Polonia, gdzie prowadzi cotygodniowy program "Polacy tu i tam". Współpracuje z telewizją Discovery Channel. Jest prowadzącym serię filmów dokumentalnych pod tytułem "Polska - operacja zmiana" i "Jak zmieniliśmy świat". Poprzednio pracował w Radiu TOK FM, gdzie pełnił funkcję Szefa Informacji i Zastępcy Redaktor Naczelnej, przez 6 lat był dziennikarzem Telewizji TVN24, gdzie prowadził m.in. "Magazyn 24 godziny" oraz autorski program "Polska i Świat". W 2005 roku otrzymał nagrodę miesięcznika Sukces za telewizyjny "Debiut Roku".

Autor książki "Trzy mądre małpy".

Triathlonista amator: Ironman (4km pływania/180km jazdy rowerem/42km biegu) = 10 godzin 52 sek. (Dania, Kopenhaga 2014). Uczestnik Mistrzostw Świata Ironman 70.3 w Las Vegas.

Dziennikarz, absolwent Filozofii na Uniwersytecie Warszawskim, dyrektor Programu 1. Polskiego Radia, prowadzący programu TVP2 "Kultura, głupcze".

Psycholog społeczny, coach, kompozytor i autor tekstów, wykładowca w Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie i KUL, specjalizuje się w problematyce wpływu społecznego oraz rozwoju osobistego, prowadzi badania nad obroną przed manipulacją. Autor ośmiu książek, w tym wyróżnionej Nagrodą Teofrasta "Pozytywnej psychologii porażki".

Założyciel firmy dystrybucyjnej Against Gravity i twórca festiwalu PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL.
Profesor nauk ekonomicznych, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego. Kierownik Zakładu Badań nad Bankructwami Przedsiębiorstw w Szkole Głównej Handlowej; od grudnia 2005 r. prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. Członek Narodowej Rady Rozwoju przy prezydencie RP. Członek Prezydium Komitetu Prognoz „Polska 2000 Plus”, także Komitetu Nauk Ekonomicznych PAN. W latach 1994–2005 sekretarz naukowy oraz członek Prezydium Rady Strategii Społeczno-Gospodarczej przy Radzie Ministrów. Autorka, współautorka i redaktor naukowy ok. 200 publikacji z zakresu analizy ekonomicznej, finansów i wyceny przedsiębiorstw oraz z zakresu systemów gospodarczych i strategii rozwoju społeczno-gospodarczego.

Pedagog, założycielka Chrześcijańskiej Fundacji Edukacji Montessori CHCEMY, która w 2011 r. powołała do istnienia pierwszą w Trójmieście szkołę podstawową pracującą metodą Marii Montessori. Od 2013 r. dyrektor tej szkoły – Chrześcijańskiej Szkoły Montessori w Gdańsku. Współpracowniczka Polskiego Instytutu Montessori w Warszawie. Absolwentka Wydziału Nauk Społecznych na Uniwersytecie Gdańskim.

Piosenkarka i autorka tekstów, u progu działalności artystycznej, w 2001 r. została - trzecią z kolei - wokalistką powstałej w 1990 r. grupy Varius Manx. Jej debiutancki album, zatytułowany „Eta”, był siódmym w dorobku zespołu, uhonorowanego w tym czasie brylantową płytą. W roku 2002 zostali laureatami Grand Prix Festiwalu Krajów Nadbałtyckich, wkrótce ukazały się dalsze albumy z udziałem wokalistki / m.in. „Eno” 2002, „Emi” na 15-lecie grupy czy „Varius Manx symfonicznie” w 2006 r./ oraz kilkanaście singli. Do największych przebojów, wylansowanych przez Monikę Kuszyńską należą : „Moje Eldorado”, „Maj”, „Bezimienna”.

Świetnie rozwijającą się karierę artystyczną wokalistki przerwał w maju 2006 r. tragiczny wypadek samochodowy, w wyniku którego pozostaje częściowo sparaliżowana i do dziś porusza się na wózku. Nie poddała się jednak zwątpieniu i bezsilnej bierności. Po kilku latach skupionych jedynie na intensywnej rehabilitacji, wraca do aktywnego życia, ale przede wszystkim powraca do swojej pasji, jaką jest śpiewanie. Pierwszym krokiem jest nagranie w 2009 r.piosenki z Beatą Bednarz pt."Nowa rodzę się". Kolejne lata obfitują w nowe przedsięwzięcia takie jak udział w programie "Bitwa na głosy" czy występ na festiwalu w Opolu z piosenką "Ocaleni", będącą pierwszym singlem z jej debiutanckiej solowej płyty. Album "Ocalona" ukazał się 12 czerwca 2012 r.

W lutym 2013 Monika została odznaczona przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Bronisława Komorowskiego, Złotym Krzyżem Zasługi. Reprezentowała Polskę podczas 60. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2015 roku. 

Zoolożka, wykładała m.in. ekologię i bioróżnorodność na Nottingham Trent University, obecnie na Univeristy of Reading. Ukończyła licencjat w Jacobs University w Bremie, a magisterium i doktorat obroniła na Uniwersytecie Oksfordzkim. Jest współzałożycielką Federacji Polskich Stowarzyszeń Studenckich w Wielkiej Brytanii. Wyróżniona w finale międzynarodowego konkursu FameLab 2014 nagrodą laureatów.

Szef  i założyciel Audioteka.pl, przedsiębiorąca. Zajmuje się business development przedsięwzięć w fazie: start-updevelopment i early expansion. Specjalizuje się w sektorze TMT (technologia, media, telekomunikacja), absolwent ekonomii na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, matematyki na wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego oraz informatyki na wydziale Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Warszawskiej.

 Magazyn BRIEF wymienia go wśród 50 najbardziej kreatywnych ludzi biznesu w Polsce. Pasjonat windsurfingu, kitesurfingu, żeglarstwa, wspinaczki skałkowej, narciarstwa, snowboardu i koszykówki

Przedsiębiorca, założyciel wielu firm internetowych, a także partner w polsko-izraelskim Funduszu VC – Giza Polish Ventures. Ma ponad 20 lat doświadczenia jako założyciel i członek zarządów takich firm jak: Wirtualna Polska, Gruper.pl, Mind the Kids. Jest fundatorem Instytutu Sobieskiego, a także założycielem fundacji Startup Hub Poland. Jest absolwentem Politechniki Gdańskiej, studiował także na Uniwersytecie Walijskim w Wielkiej Brytanii oraz w Centrum Badań Nuklearnych w Niemczech.